K doručování
Přihlášení do UIS je myšleno přihlášení do UIS nebo otevření konkrétního dokumentu?
Zákonodárce pracuje s přihlášením do UIS jakožto do systému. Momentálně ze systému nedostáváme upozornění na to, že se student/ka přihlásil/a, ale můžeme pouze zkontrolovat, zda si daný dokument zobrazil/a.
Pokud si student zobrazí dokument hned další den po vystavení, dojde k pochybení studijního oddělení v případě, že to doručení zkontroluje až za 17 dní ode dne vložení dokumentu (tj. 10 dní fikce a 7 dní na vyjádření)?
Ne, jelikož UIS neuvádí údaj ohledně přihlášení do systému, je s ohledem na administrativní zátěž možné doručení dopočítávat fikcí až po uplynutí této doby.
Nové diplomy při změně pohlaví
Jak se na tento úkon bude nazírat? Jako náhrada, kopie, nové rozhodnutí?
Nová úprava je obsažena v § 57a zákona o vysokých školách. Obecně počítá s tím, že se vyhotoví stejnopis, druhopis nebo stejnopis druhopisu, vždy dle konkrétní situace (např. dle toho, jestli se v mezičase změní rektor univerzity nebo ne). V případě změny pohlaví podle odst. 2 je třeba k žádosti doložit doklad prokazující, že došlo ke změně rodného čísla a bude se vydávat nový doklad.
Poplatky a podrobnosti týkající se vydávání nových diplomů stanoví další předpis univerzity. Aktuálně se předpisy revidují.
Pokud je chyba na diplomu (např. student měl špatně uvedené místo narození), student zaplatí poplatek a chce vystavit nový diplom, jaká bude jeho forma?
Jedná se o opravu nesprávných informací. Bude se tedy jednat o prvopis, neboť se liší od původního diplomu.
Ke zpětvzetí přihlášky
Pokud uchazeč zaplatí přihlášku poslední den převodem, který trvá cca týden, jak s tímto nakládat?
S ohledem na prodlevu při bankovním převodu je nutné vyčkat, zda se platba nepřipíše. Teprve poté je možné přistoupit k dalším procesním krokům.
Pokud uchazeč zaplatí přihlášku poslední den převodem, který trvá cca týden, jak s tímto nakládat?
Zpětvzetí znamená, že je nutné vyhotovit usnesení o zastavení řízení, ale bez nutnosti vyzývat předtím uchazeče/ku k úhradě poplatku poté, co uplyne jeho splatnost.
K podpoře studujících rodičů
Studující rodiče mají nově nárok na opakovanou změnu zkušebního termínu. Je tato možnost nějak omezena?
Nová zákonná úprava říká, že student/ka má nárok na opakovanou změnu termínu z důvodu rodičovství nebo péče o dítě. Vztahuje se na celé tři roky, zákonodárce neříká kolikrát maximálně může změnit a o jakou dobu. Z toho vyplývá, že momentáně lze opakovaně bez omezení.
Je třeba odlišovat lhůtu pro splnění studijních povinností, která je vázána na mateřskou dovolenou. Lhůta lze posunout maximálně o zbývající délku mateřské dovolené ke dni podání žádosti o prodloužení lhůty pro splnění studijních povinností. Může matka i otec, otec nemůže před porodem.
Oproti tomu uznaná doba rodičovství jsou tři roky, může čerpat student i studentka. Mohou přerušit z důvodu péče o dítě, doba přerušení se nezapočítává do doby studia.
Úprava je platná od 1.3., momentálně ještě není ve vnitřním předpise, podmínky jejího uplatnění však s ohledem na povahu zákonné úpravy bude nutné v předpisu upravit.
Koho bude student o termín žádat? Studijní nebo vyučujících?
Prozatím přes studijní oddělení, následně půjde žádost na vyjádření (resp. oznámení) vyučujícímu, který stanoví zkušební termín.
K přijímacímu řízení
Je problém, pokud bychom uchazečům pod čarou přidělili kód nepřijat z kapacitních důvodů, a nedostali by rozhodnutí v papírové formě?
Správně má být taková situace řešena přerušením řízení z důvodu řešení předběžné otázky. Pokud by takové přidělení kódu bylo pouze pro interní evidenci, tak ano. Je nutné, aby tato informace byla v UIS skrytá.
Jaká je lhůta na vyřízení odvolání?
30 dní na předání, viz Metodika k odvolání, s. 9. Po dobu, kdy je řízení přerušené, neběží lhůta pro vydání rozhodnutí.
K závěrečným pracem
O kolik let se prodlužuje eventuální doba utajení závěrečné práce?
Je prodlouženo z původních 3 na 5 let. V UIS změna ještě není zavedena.
K vyslovení neplatnosti SZZk
Může být podnět podán i anonymně (např. podnět k přezkoumání původnosti závěrečné práce)?
Ano, může.
K uznávání zahraničního vzdělání
Jaká je změna v případě zahraničního vzdělávání?
Dochází pouze k lepší formulaci, podkladem pro uznání je originál nebo úředně ověřené kopie kvalifikace a dodatku. U středoškolského vzdělávání žádné změny nejsou.
K poplatkům za studium
Jak postupovat při neuhrazení poplatku za studium v cizím jazyce?
Pokud student poplatek neuhradí, můžeme přerušit studium. Přerušení studia by mělo proběhnout před začátkem semestru, což studenty bude motivovat zaplatit, jelikož nebudou zapsáni do dalšího semestru.
Platí se na semestr dopředu, pokud student nedostuduje to, co zaplatil, nevystavuje se znova.
Ovlivní novela poplatek za studium v angličtině?
Novela pouze vyškrtla slovo vyměření. Rozhodujeme o poplatku za studium v cizím jazyce. Toto bude teprve upraveno vnitřními předpisy univerzity.
Lze studenta zapsat, pokud neuhradil poplatek za studium?
Podmínkou zápisu do studia není uhrazení poplatku. Správně by mělo dojít k zápisu a následně k přerušení studia.
Jak naložit se studentem, který se má po přerušení vrátit do studia v polovině semestru?
Podle SZŘ musí mít zapsaný alespoň jeden předmět a nesmí to být sport. Pokud je vrácen v polovině semestru, standardně by k tomu nemělo docházet, nicméně někdy to je nevyhnutelné (doba přerušení byla vyčerpána). Takto lze udělat pouze do konce změn zápisu předmětů, aby si student mohl zapsat alespoň nějaký předmět.
Pokud student neuspěje u obhajoby, můžeme mu automaticky přerušit studium?
Student si musí o přerušení požádat, nedělá se automaticky. O této možnosti nemusíme informovat. Pokud student nepožádá o přerušení, bereme automaticky že je studentem. Nejsme povinni studentům říkat co dělat, aby to bylo v jejich situaci nejvýhodnější. Našim úkolem je nabídnout jim možnosti.
Ke lhůtám
Je pevně stanovená lhůta pro vyjádření se k podání?
Pokud nemáme stanovenou lhůtu v zákoně či předpise, můžeme lhůtu určit dle našeho uvážení. Lhůta by měla být přiměřená, aby zbytečně nevedla k prodlužování řízení, nicméně lze zohlednit například složitost řízení či pobyt účastníka řízení v zahraničí. Pokud lhůtu pro vyjádření se určujeme sami, můžeme na žádost účastníka řízení rozhodnout o jejím prodloužení.
Musí student prokazovat proč zmeškal lhůtu, pokud žádá o prominutí zmeškání lhůty?
Postačuje například potvrzení od lékaře o době, kdy byl student hospitalizován. Není nutné (ani vhodné) vyžadovat konkrétní lékařskou dokumentaci a podobně. Rovněž není nutné dokládat originál. Pokud máme pochyby, lze studenta vyzvat k doplnění.
Pokud jsme rozhodnutí vyhotovili předtím, než uplynula lhůta pro vyjádření se k podkladům, ale odešlo z fakulty až po uplynutí lhůty, je to v pořádku?
Nikoliv, datum na rozhodnutí musí být až poté co uplynula lhůta pro vyjádření se. Student může v žádosti navrhnout nové úkony nebo skutečnosti, které by mohly ovlivnit odůvodnění rozhodnutí.
Co dělat v situaci, kdy opomeneme lhůtu a vydáme rozhodnutí dříve, než se student vyjádřil (za předpokladu, že se student odvolal)?
Jedná se o procesní pochybení, bude třeba vydat nové řádné rozhodnutí. Děkan vydá autoremedurní rozhodnutí na základě odvolání studenta, a studentovi se pošle nová výzva k vyjádření.
Jak postupovat, pokud se student odvolá, a ještě nedostal rozhodnutí?
Má se za to, že odvolání bylo podáno prvním dnem lhůty.
Jiné
Jak správně používat zkratky při podepisování?
Je třeba rozlišovat v. r. a v. z.
Vlastní rukou (v.r.)– zakotveno ve správním řádu, spojeno se stejnopisem rozhodnutí. Podle SŘ se účastníkovi doručuje stejnopis rozhodnutí, který není podepsaný děkanem. Zasílá se stejnopis se jménem děkana, za jménem čárka, v.r. a dole informace „za správnost“ a podpis studijní referentky, která vyhotovila. Dle naší stávající praxe se zasílají originály a doložka v.r. se na nich proto nevyskytuje.
V zastoupení (v.z.) – zkratka v není dle správního řádu, lze používat, pokud podepisuje jiná osoba na základě plné moci nebo osoba pověřená předpisem. Užívá se na originálu, který podepisuje jiná osoba než uvedená na originále. Měla by existovat například plná moc která k tomuto zmocňuje a je součástí spisu.
Máme při vydávání diplomů vyžadovat úředně ověřenou kopii plné moci?
Je to opatrné, nicméně ze zákona to není nutnost. Procesně vhodné je vyhotovit úřední záznam o předání diplomu osobě na základě plné moci., ke kterému se přiloží originál nebo kopie plné moci. Úřední záznam se založí do spisu.